Něco o mě...
HELIGONKÁŘI Z KOPANIC







S kamárady jsme dali dohromady hudební skupinu s názvem "Heligonkáři z Kopanic". Vystupujeme na nejrůznějších akcích ve městech i malých obcích. Hudba je lék a hlavně nás to baví.
Vystoupení v roce 2025:



nejbližší chystaná vystoupení:
- farní ples Uherský Brod 25.1.2025
- košt slivovice Hradčovice 1.2.2025
- děkanátní ples Bojkovice 15.2.2025
- košt slivovice Pitín 15.3.2025
- soukromá oslava UB 26.4.2025

Mám rád hudbu, tradice a folklor. Ve hře na akordeon jsem se učil hrát v ZUŠ v Uherském Brodě. Později jsem vyzkoušel heligonku, která mne učarovala a také mi otevřela nový obzor a to do světa "heligonkářů" a vše kolem nich. Začalo přibývat vystoupení a jako aktivní hráč na heligonku jsem potřeboval občas na ní něco opravit. Jelikož v blízkosti nejsou žádní opraváři a výrobci, pustil jsem se do toho sám. Získával jsem postupně cenné rady a zkušenosti od hráčů, ale také drobných výrobců a opravářů. Po nějaké době jsem pak zkusil vyrobit vlastní heligonku. Postupně jsem vybavil dílnu potřebnými nástroji a zdokonaloval proces výroby. Většinu dílů si vyrábím sám ve své dílně, vč. měchů, mechaniky a všech dřevěných prvků. Ladění hlasů je samostatná disciplína a měl jsem to štěstí narazit na člověka, který mne do toho zasvětil, pořídil jsem speciální program a díky tomu tak dokážu naladit hlasy a nastavit intonaci.
A co mě motivuje? Když můžu dělat sobě i lidem radost. Na tento hudební nástroj se dá začít hrát v každém věku. Při hraní člověk vypne a zapomene na všední starosti.
Chci navázat na tradici výroby heligonek v Čechách
Výroba heligonek má v Čechách silnou tradici, která se datuje od 19. století. Mým přáním je navázat na mistry výroby (Josef Kebrdle, Antonín Hlaváček, Josef Hlaváček, Konstantin Stibitz, Josef Vavřín a další) , kterými se naše země může chlubit a dodnes se hraje na jejich nástroje.
TRADICE a HUDBA patří k naší kultuře, kterou si musíme vážit. Co je mojí motivací? Právě ta úcta k tradici a hudbě, k našim předkům. Heligonka by neměla být jenom nástrojem našich dědů, ale měla by patřit do každé rodiny a zejména naše mládež může tento nástroj opět pozdvihnout na úroveň, která tady byla.
Jsem rád, že na Slovensku si k heligonce našli znovu cestu nejenom starší, ale zejména mladá generace. Přeji si, aby tomu tak bylo i u nás. Heligonky vyráběné u nás se vyznačovali vysokou kvalitou provedení a zvuku a na to chci navázat. Zejména hluboce znějící basy (heligony) vytváří dokonalý zvuk.
Dnes se pořádá spoustu heligonkářských setkání v Čechách, na Moravě a na Slovensku, které jsou velmi oblíbené. Také v Uherském Brodě se koná toto setkání v létě v Muzeu Jana Amose Komenského.

S výrobou mi pomáhá také moje manželka Anna, která je hudebnicí. Má vystudovanou hudební konzervatoř ve hře na varhany a taky vysokou školu v oboru muzikologie. Cením si jejích rad a taky precizně odvedené práce.
